Aktualności


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013       

   3 września 2012 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/2013. Dzieci, młodzież oraz nauczyciele, wychowawcy i rodzice zgromadzili się w pobliskiej kaplicy, aby we Mszy Św.  sprawowanej przez ks. Janusza Onufryjuka podziękować Bogu za wakacyjny wypoczynek, a także prosić o Boże błogosławieństwo na najbliższe 10 miesięcy .

Część oficjalna miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Ciciborze. Na uroczystym apelu Pan Dyrektor Sławomir Adach przywitał serdecznie uczniów, zgromadzonych gości oraz grono pedagogiczne. Szczególne powitanie skierował zaś do uczniów klas pierwszych.

Życząc wszystkim Uczniom samych bardzo dobrych ocen i wielu sukcesów, Rodzicom – zadowolenia z wyników osiąganych przez swoje  pociechy, Pracownikom szkoły – satysfakcji z kolejnych wykonywanych zadań w rozpoczętym roku szkolnym Pan Dyrektor zakończył część oficjalną.



INAUGURACJA

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2012/2013 rozpocznie się 3 września 2012r. o godzinie 9:00 w kaplicy w Ciciborze Dużym. Bezpośrednio po Mszy Świętej odbędzie się spotkanie w świetlicy wiejskiej w Ciciborze Dużym.


WYCIECZKA DO WARSZAWY


Wczesnym rankiem w  czwartek 14 czerwca 2012 roku uczniowie klas „0”-III udali się na wycieczkę do Warszawy.

Uczestnicy wycieczki poznawali  zabytki stolicy, obejrzeli seans filmowy  „Dzikie z Natury” w KINIE CITY 3D, który dostarczył wielu wrażeń.

Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Warszawskiego  ZOO, gdzie znajduje się ponad 5 tysięcy zwierząt.  Dzieci zachwyciły w szczególności te, które są objęte programem ratowania gatunków  zagrożonych wyginięciem jak np.  słonie, gepardy, tygrysy, żyrafy, antylopy bongo.                                                                                                                                                            

Podczas wycieczki były również zabawy w największym w Polsce  placu zabaw dla dzieci Fantasy Park.                                                                                            

Wyjazd zorganizowała pani Agnieszka Hałabuda, a dziećmi opiekowały się pani Honorata Niebrzegowska, pani Weronika Małecka i pani Beata Wereszko.



ALEKSANDRA DOBROLIŃSKA

LAUREATKĄ

KONKURSU POLONISTYCZNEGO

W dniu  23 maja 2012 roku w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych, organizowanych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów  przez Lubelskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2011/2012.                                                                                                                                                                                                 

W uroczystości uczestniczyła nasza uczennica, Aleksandra Dobrolińska wraz z panem Dyrektorem, Sławomirem Adachem i panią Dorotą Pawluczuk, nauczycielką języka polskego.

  Lubelski Kurator Oświaty,Krzysztof Babisz wręczył naszej laureatce, Oli Dobrolińskiej dyplom i nagrodę oraz złożył podziękowanie Pani Dorocie Pawluczuk  Panu Dyrektorowi za wybitne osiągnięcia  w pracy dydaktyczno- wychowawczej.



KONSTYTUCJA 3 MAJA

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja  to ważne dla Polaków święto. Przypomina ono, że w naszej historii  nie brakowało ludzi, dla których ojczyzna stanowiła najwyższą wartość. Akademia przygotowana przez panią Beatę Wereszko i panią Ewę Galę miała na celu nie tylko przedstawienie uczniom historii, zapoznanie z głównymi postaciami i okolicznościami powstania pierwszej polskiej konstytucji, ale przede wszystkim miała za zadanie uczyć patriotyzmu i dumy  z dokonań własnego narodu. Uroczystość uświetniła prezentacja multimedialna.


Wycieczka do Lwowa

 

W dniach 25- 27 kwietnia 2012r.

uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Ewy Gali

  uczestniczyli w wycieczce do Lwowa.



Bartosz Doroszuk, Kornel Kiewel, Jan Michalak wraz z panią Ewą Galą złożyli kwiaty

na grobie naszej patronki, Marii Konopnickeij. 

 


Uczennice w gronie laureatów konkursu wojewódzkiego


W dniu 13.02.2012r. odbył się etap Wojewódzki Konkursu Polonistycznego dla uczniów szkoły podstawowej organizowany przez Lubelskie Kuratorium Oświaty.
Laureatkami tego konkursu zostały dwie uczennice naszej gminy Aleksandra Dobrolińska uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym ( opiekun Dorota Pawluczuk) i Weronika Mieleszczuk uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Sławacinku Starym ( opiekun Beata Lipka)

Ferie w szkole


Plan pracy zajęć plastyczno – muzycznych

w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej

w Ciciborze Dużym

w dniach 31.01 – 03.02.2012r.




Prowadzący zajęcia:

Wiesława Gadomska

nauczyciel



Lp.

Data

Godz.

Temat i treść zajęć

1.

30.01.2012

10.00 – 14.00

- „Bezpieczne zabawy na śniegu” – malarstwo pejzażowe,

- zabawy muzyczne z wykorzystaniem instrumentów szkolnych.

2.

31.01.2012

10.00 – 14.00

- „Twoje drzewo” – swobodna kompozycja pracy przestrzennej w gipsie,

- zabawy ruchowe przy muzyce.

3.

01.02.2012

10.00 – 14.00

-„Tuczytajki do bajki” – wykonanie zakładki do książki,

- zabawy z zastosowaniem instrumentów
o nieokreślonej wysokości dźwięków
min. zabawa w dyrygenta.

4.

02.02.2012

10.00 – 14.00

- „Pognieciony rysunek” – technika uzyskania efektu pogniecionego rysunku,

- opracowanie układu choreograficznego
do wybranego przez uczestników utworu (zabawa w choreografa).

5.

03.02.2012

10.00 – 14.00

- kartki walentynkowe –różne rodzaje kompozycji,

- kontynuowanie zabawy z układem choreograficznym przez uczestników.



Bal karnawałowy


                        Cicha noc, Święta noc…

 Właśnie w taką noc narodził się Jezus.

Narodził się jak co roku w naszych sercach.

Dnia 22 XII 2010 r. w naszej szkole odbyły się Jasełka. Przygotowane zostały pod kierunkiem p. Wiesławy Gadomskiej oraz p. Doroty Pawluczuk. Było to naprawdę wyjątkowe widowisko na wysokim poziomie,  z piękną scenografią i efektami świetlnymi. Należy też wspomnieć o strojach wszystkich aktorów, które naprawdę robiły duże wrażenie. Był św. Józef, Maryja, Aniołowie, Trzej Królowie, Pasterze i Dzieci. Aktorzy wiernie odtworzyli swoje role. Prawdziwa szopka ze słomianym dachem, wraz z rozjaśnionym niebem, dodała spektaklowi prawdziwego uroku.

Przedstawienie było uświetnione śpiewem kolęd. Wszystko to pomogło nam - choć na chwilę - przenieść się do tak odległych czasów i uczestniczyć w historii narodzin naszego Zbawiciela - Jezusa Chrystusa. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem publiczności za piękne wykonanie przedstawienia. Następnie po krótkich przemówieniach Księdza Kanonika Janusz Onufryjuka i Pana Dyrektora Sławomira Adacha wszyscy uczniowie, nauczyciele, goście na czele z księdzem  oraz Radą Rodziców  podzielili się opłatkiem.



Gminny konkurs piosenki dziecięcej w Sitniku "O srebrny klucz wiolinowy" - 5 XI 2010r.



Ślubowanie klasy pierwszej - 27 X 2010r.



Międzyszkolny turniej szachowy w SP Cicibór Duży



Uroczystość z okazji 100. rocznicy śmierci Marii Konopnickiej 22 X 2010r.



Wyjazd uczniów klas 0-III do Białej Podlaskiej na spektakl teatralny - 20 X 2010r.



84 urodziny Kubusia Puchatka - 20 X 2010r.



Dzień papieski - 15 X 2010r.



Dzień Edukacji Narodowej - 14 X 2010r.





Spotkanie autorskie z pisarzem Jackiem Danilukiem "Między nami zwierzakami" - 6 X 2010r.




 


Uroczyste zakończenie
roku szkolnego 2009/2010 

Dnia 25 czerwca 2010 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010.
Akademię otworzyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Aleksandra Orluk  witając serdecznie grono pedagogiczne, uczniów oraz rodziców.                      
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i uroczystym przekazaniu sztandaru szkolnego uczniom klasy V odbyło się ślubowanie absolwentów klasy VI.
"Ślubujemy, zdobytą wiedzę, umiejętności i sprawności jak najlepiej wykorzystać             w dalszym życiu, zawsze pracować sumiennie i uczciwie, czynnie współuczestniczyć                   w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym kraju, w dalszym życiu godnie reprezentować miano wychowanka Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym".
Następnie gromkimi brawami nagrodzono wyróżniających się pod względem nauki                i zachowania uczniów klasy VI, którym pan dyrektor wręczył nagrody książkowe, a ich rodzicom listy gratulacyjne:
¨    Karolina Iżewska – 5,3 – Barbara i Leszek Iżewscy,
¨    Michał Ziemba – 5,0  –  Beata i Marek Ziemba,
¨    Aleksandra Orluk – 4,8 – Barbara i Piotr Orluk,
¨    Weronika Dmitruk – 7,75 – Agnieszka i Andrzej Dmitruk,
Wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymali również uczniowie poszczególnych klas.
Po części oficjalnej klasa VI przedstawiła krótką część artystyczną, która była swego rodzaju podsumowaniem ich sześcioletniego pobytu w tej szkole.
Następnie głos zabrali przedstawiciele klasy V – Aleksandra Panasiuk, Alicja Rafalska oraz Sandra Zdunek, które pożegnały tegorocznych absolwentów i wręczyły każdemu upominki.                                                                                      
 Akademię zakończył pan dyrektor Sławomir Adach życząc wszystkim uczniom                        i nauczycielom bezpiecznych oraz udanych wakacji.
      
WYCIECZKA NA MAZURY



        W dniach 31 maja – 02 czerwca 2010 roku odbyła się wycieczka szkolna              na Mazury zorganizowana przez panią Ewę Galę, której celem było zwiedzenie osobliwych, mazurskich okolic.
        Wszyscy uczestnicy wyruszyli o godz. 6.00  autokarem z Cicibora Dużego             w kierunku Giżycka.  Przejeżdżając przez Świętą Lipkę, obejrzeli barokowy kościół z XVII w., który jest obiektem zabytkowym niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.  Następnie w Gierłoży k/Kętrzyna zwiedzano pozostałości twierdzy z czasów II wojny światowej - Wilczy Szaniec – słynną kwaterę główną Adolfa Hitlera posiadającą super zabezpieczenia w postaci żelbetonowych ścian o grubości 8 m. i systemu tuneli. Późnym popołudniem uczestnicy wycieczki dotarli do miejsca zakwaterowania. 
        Drugiego dnia miało miejsce zwiedzanie Mikołajek – czyli letniej stolicy Mazur. Miasto leży nad jeziorem Mikołajewskim, jest także przystanią Żeglugi Mazurskiej.  Tam też odbył się rejs po Jeziorze Śniardwy (największym w Polsce pod względem powierzchni).
Tego dnia zwiedzano także miasteczko westernowe Mrongoville, pochodzące                  z drugiej połowy XIX w.
Atrakcją były zabawy w Parku Wodnym "Tropikalna" w Hotelu Gołębiewski. Następnie uczniowie spacerowali po Mikołajkach, a zainteresowani kupili pamiątki.
     Trzeci dzień rozpoczął się od zwiedzania Giżycka – Twierdzy Boyen                    oraz podziwiania mostu obronnego na kanale Łuczańskim i Wieży Ciśnień wybudowanej w 1900 r. w stylu neogotyckim.                                          


W drodze   powrotnej wycieczkowicze zwiedzili Galindię – osadę nawiązującą                do historii dawnych plemion – Galindów.
      Wycieczka zakończyła się w godzinach wieczornych, a wszyscy uczestnicy wyjazdu przywieźli z Mazur wiele wrażeń, zdjęć i pamiątek.

ŚWIĘTO SZKOŁY

 
     W dniu 24 maja 2010 roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość               z okazji Święta Szkoły.             
     O godzinie 11:30 odśpiewaniem hymnu rozpoczęła się akademia na terenie budynku Publicznego Gimnazjum w Ciciborze Dużym. Głos zabrała pani Dorota Pawluczuk, która powitała przybyłych gości, nauczycieli i uczniów. Następnie została zaprezentowana prezentacja multimedialna połączona z montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów klasy VI, przygotowana przez panią Dorotę Pawluczuk.         
Do dzisiejszego święta nasza szkoła przygotowywała się już od kilku tygodni,              a uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w organizowanych konkursach związanych z Patronem naszej szkoły Marią Konopnicką.
Po części artystycznej nastąpiło podsumowanie przeprowadzonych konkursów,               a pan dyrektor Sławomir Adach wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody.

      W dniu 4 maja odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski utworów Marii Konopnickiej.
W kategorii klas I-III – I miejsce zajęła – Karolina Kozakiewicz
                                      II miejsce – Monika Mielnicka 
                                      III miejsce – Wiktoria Chmielewska
W kategorii klas IV-VI – I miejsce zajęła – Paula Peszuk
                                      II miejsce – Aleksandra Dorolińska 
                                      III miejsce – Natalia Stasiuk
     W dniu 5 maja finalistki tego konkursu wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Słowem malowane” w Szkole Podstawowej nr 3                                       w Białej Podlaskiej i zajęły dwa czołowe miejsca:
W kategorii klas I-III – I miejsce zajęła – Monika Mielnicka
W kategorii klas IV-VI – również I miejsce zajęła – Paula Peszuk

     Oprócz konkursu recytatorskiego miał miejsce konkurs literacki polegający               na ułożeniu „Wiersza o Marii Konopnickiej”.
Wzięli w nim udział uczniowie klasy IV i VI.
           I miejsce zajęła w tym konkursie – Aleksandra Dobrolińska
          II miejsce – Michał Ziemba
          III miejsce – Ewa Mirończuk
 

Nasza duma – Aleksandra Dobrolińska
Maria Konopnicka to poetka wielka
Niemalże każdy w jej wiersze zerka.
Najpiękniej słowem malowała,
Zamiast pędzla pióra używała.
Nikt tak nie umiał napisać o kraju,
O jego pięknie, ona miała to w zwyczaju.
Polskę mocno i szczerze kochała,
Ilość treści z nią związanych jest niemała.
Dzieci to były jej mali podopieczni,
Na szczęście wielbiciele będą wieczni.
Dlaczego? Otóż dla każdego malucha,
Stefek Burczymucha szybko wpada do ucha.
Znajdzie się też coś dla dorosłych,
Poezję o rzeczach nie tak prostych.
Widać, że naukę innym chciała nieść,
Więc złóżmy jej należyty hołd i cześć.
Oto jak jeden człowiek łączy pokolenia,
Jak swoją twórczością daje do myślenia.




Kto to taki? – Michał Ziemba
Odlotowa to jest pani
Od początku jest wraz z nami
Każdy uczeń naszej szkoły wie
I jej wiersze chętnie czytać chce

W ciężkich czasach żyła
Patriotką wielką była
O Stefku pisała i zimie złej
To niektóre wiersze jej

To koniec mej zagadki
Wymień nazwisko patronki naszej szkoły bez wpadki


Maria Konopnicka – Ewa Mirończuk
Ona wybitną poetką była,
choć w trudnych czasach żyła.
Miłości ojczyzny się nie wstydziła,
o tym pisać wiersze lubiła.

Wiejski dom, piękna przyroda,
Wędrowniczek Jaś i Marysia młoda.
Utwory jej to zawierały,
więc wszystkie dzieci ją pokochały.


     Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie dotyczącym „Znajomości życia i twórczości Marii Konopnickiej”. Największą wiedzą                   w tej dziedzinie wykazała się:
          Karolina Iżewska, która zajęła I miejsce
          II miejsce – Martyna Kasprzuk
          III miejsce – Ewa Mirończuk

    Wszystkie klasy naszej szkoły rywalizowały w szkolnym konkursie                                     na przygotowanie „Kącika klasowego poświęconego Marii Konopnickiej”.
W kategorii klas I-III – I miejsce zajęła – klasa III
                                      II miejsce – klasa II 
                                      III miejsce – klasa I
W kategorii klas IV-VI – I miejsce zajęła – klasa IV
                                         II miejsce – klasa VI 
                                         III miejsce – klasa V

     Odbyły się również dwa konkursy plastyczne:
Pierwszy polegał na wykonaniu portretu Marii Konopnickiej.
W kategorii klas I-III – I miejsce zajęła – Wiktoria Chmielewska
                                      II miejsce – Amelia Michaluk
                                      III miejsce – Karolina Kozakiewicz
                                     Wyróżnienie otrzymała – Monika Szewczyk
                                     W kategorii klas IV-VI – wyróżnienie otrzymała –
                                     Alicja Rafalska i Klaudiusz Rafalski.

Drugi konkurs plastyczny „Baśniowe postacie utworów Marii Konopnickiej”.
W kategorii klas I-III – Wyróżnienie otrzymała – Julia Młodzianowska
W kategorii klas IV-VI – I miejsce zajęła – Karolina Iżewska
                                         II miejsce –  Klaudiusz Rafalski
                                         III miejsce – Aleksandra Orluk




 

DZIEŃ ZIEMI
     22 kwietnia to w kalendarzu Dzień Ziemi, który w naszej szkole obchodziliśmy 23 kwietnia tak jak co roku dość hucznie. Początek obchodów tego dnia to słowo wstępne przygotowane przez jego organizatora panią Ewę Galę, które przypomniała wszystkim uczniom jak ważna jest Matka Natura. Istotne jest to,  aby nie tylko od święta pamiętać o ochronie środowiska, o segregowaniu śmieci  czy szkodliwej emisji pyłów i  gazów do atmosfery. Obowiązkiem każdego z nas jest właściwa edukacja na ten temat oraz szerzenie zdobytej wiedzy wśród innych.  Uczniowie klasy V i VI przygotowali i zaprezentowali program artystyczny, który przedstawił podejście szkolnych rówieśników do walki o przyrodę.  Oprócz przedstawienia pani Ewa Gala przygotowała także gazetkę ścienną  o tematyce ekologicznej.

ROK 2010 – ROKIEM CHOPINA

             Rok 2010, decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, ogłoszony został Rokiem Chopina w związku z przypadającą, 1 marca 2010 r. 200. rocznicą urodzin artysty. Fryderyk Chopin to nasz najwartościowszy muzyczny skarb narodowy, a rozpoczynający się jubileusz 200. rocznicy jego urodzin jest znakomitą okazją, żeby o ten skarb dbać i o nim pamiętać.  
          Z tej okazji dnia 12.02.2010 r. o godz. 11.15 odbyła się uroczysta akademia poświęcona sławnemu Polakowi, a zarazem jednemu z największych muzycznych geniuszy wszystkich czasów.
        Montaż słowno – muzyczny został zaprezentowany przez uczniów klas III, IV               i VI pod kierunkiem pani Wiesławy Gadomskiej i pani Doroty Pawluczuk. Uczniowie zaprezentowali informacje o życiu i twórczości wspaniałego Polaka, jak również odtworzone zostały fragmenty wspaniałej muzyki Chopina. Po wysłuchaniu inscenizacji uczennice Samorządu Uczniowskiego przeprowadziły quiz dotyczący życia i twórczości kompozytora. Każda dobra odpowiedź była nagradzana słodkim upominkiem.
      Na zakończenie akademii głos zabrał pan dyrektor Sławomir Adach, który podziękował wykonawcom oraz wręczył nagrody w organizowanym przez panią Wiesławę Gadomską konkursie plastycznym na wykonanie „Symbolu muzycznego”.                 
I miejsce zajęła Natalia Naumiuk z klasy IV, która wykonała miniaturowy fortepian, II miejsce – Aleksandra Orluk z klasy VI za wykonanie klucza wiolinowego oraz III miejsce – Kamila Lewicka z klasy IV również za wykonanie klucza wiolinowego.
Gratulujemy zwycięzcom!





Rozpoczynamy dzisiaj w naszej szkole obchody  IX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Serdecznie witam wszystkich przybyłych na uroczystość zorganizowaną z tej okazji. Witam pana dyrektora, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły, a także  Was drodzy uczniowie.
Spotykamy się tutaj aby przypomnieć jak ważne w życiu jest głośne  czytanie dziecku przez osoby mu najbliższe.

  BADANIA NAUKOWE POTWIERDZAJĄ, ŻE
 codzienne 20 minutowe GŁOŚNE CZYTANIE    DZIECKU:
§    Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
§    Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
§    Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
§    Uczy myślenia, poprawia koncentrację
§    Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka
§    Poszerza wiedzę ogólną
§    Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole

§    Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
§    Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów
§    Chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury
§    Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

„ Drodzy rodzice bez względu na to, ile macie zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możecie zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji i komputera.”
 
Zapraszam do obejrzenia części artystycznej.









CZYTANIE POWINNO SIĘ DZIECKU ZAWSZE KOJARZYĆ Z RADOŚCIĄ, NIGDY Z PRZYMUSEM, KARĄ CZY NUDĄ.
Wybieraj książki:
- ciekawe dla dziecka
- napisane ładną polszczyzną
- uczące racjonalnego myślenia
- niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi innych istot
- promujące pozytywne wzorce postępowania,
- dostosowane do wrażliwości dziecka – nie wzbudzające lęków i niepokojów
- budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie

NIE ZMARNUJ SZANSY SWOJEGO DZIECKA!


Program obchodów IX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Szkole Podstawowej w Ciciborze Dużym

PONIEDZIAŁEK – 31.05.2010r.



godz.11.20 INAUGURACJA IX OTCD


1. Inscenizacja w wyk. uczniów kl. III pt „ Komputer i
    bajki”

2. „ W bajkach jest wszystko możliwe”- recytacja uczniów 
    kl. III

3. Głośne czytanie  z podziałem na role wiersza Jana    
     Brzechwy pt. „Na straganie” przez nauczycieli,
     rodziców i innych pracowników szkoły.

4. Ogłoszenie konkursu dotyczącego przeczytanego  
    utworu.

5. Przedstawienie programu obchodów OTCD

6. Zakończenie uroczystej inauguracji


7. Rozdanie rodzicom płyt z filmami edukacyjnymi:
  „Jak kochać dziecko?” i „Wychowanie przez czytanie”.


WTOREK – 1.06.2010r.

godz. 8.20 – wspólne czytanie książki „Brzechwa dzieciom” dla kl. 0-III,czyta Beata Wereszko i Weronika Małecka

godz. 8.20 – wspólne czytanie książki J. Brzechwy „Pchła Szachrajka”dla kl. IV-VI, czyta Dorota Pawluczuk

Konkursy klasowe dotyczące znajomości przeczytanych lektur.

godz. 11.20 – czytanie przez rodziców w poszczególnych klasach


ŚRODA – 2.06.2010r.

godz. 8.20 – wspólne czytanie dalszego ciągu książki „Brzechwa dzieciom” dla kl. 0-III czyta Katarzyna Tarasiuk i Wiesława Gadomska

godz. 8.20 – wspólne czytanie dalszego ciągu książki „Pchła Szachrajka”dla kl. IV-VI czyta Grażyna Owerko

godz. 9.15 – Konkurs znajomości utworów Jana Brzechwy dla kl. I-III  (w klasach) i „Ilustracja utworu Jana Brzechwy”- konkurs plastyczny dla kl. 0.

godz. 10.55 - Dzień Kultury Języka Polskiego:
- Wystawka najładniejszych zeszytów uczniowskich;
- Konkurs „Poprawnej polszczyzny na co dzień”
godz. 11.20 czytanie przez rodziców w poszczególnych klasach



PONIEDZIAŁEK – 7.06.2010r.

godz. 8.20 – wspólne czytanie książki „Bajki samograjki”dla kl. 0-III, czyta Wiesława Gadomska i Agnieszka Hałabuda

godz. 8.20– wspólne czytanie wiersza „Szelmostwa Lisa Witalisa” dla kl. IV-VI, czyta Grażyna Owerko

godz. 11.20 – Zakończenie IX OTCD:
- ogłoszenie wyników konkursów
- wręczenie nagród

                                          Opracowała: Weronika Małecka







PODSUMOWANIE WYNIKÓW KONKURSÓW  SZKOLNYCH PRZEPROWADZONYCH W RAMACH
IX OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM


31.05.2010 r.       KONKURS UWAŻNEGO SŁUCHANIA WIERSZA JANA  
                             BRZECHWY „ NA STRAGANIE”

Bezbłędnie na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu odpowiedzieli następujący uczniowie:
      
KL. II                                                          KL.III
Monika Kosieradzka                            Julia Młodzianowska
 Maja Koczkodaj                                  Monika Mielnicka
Julia Parafiniuk                                   Aleksandra Giez
Jakub Chwedoruk                               Bartek Skubisz
Kamil Hawryluk                                   Filip  Łagodziuk


1.06.2010 r.     KONKURS ZNAJOMOŚCI LEKTUR dla kl. I-III

KL. I   
        I m. Jakub Filipiuk

       II m. Amelia Michaluk

       III m. Eliza Maciejczyk


KL. II 
       I m. Joanna Maksymiuk

       II m. Maja Koczkodaj, Damian Kałan

       III m.  Julia Parafiniuk


  KL. III   
       I m.    Katarzyna Marczuk

       II m.  Weronika Wierzańska, Monika Mielnicka, Aleksandra Giez

       III m. Julia Młodzianowska, Agnieszka Maziejuk 
 




  2.06.2010 r.           KONKURS PLASTYCZNY DLA KL. O
                            „ILUSTRACJA UTWORU JANA BRZECHWY”


I m.            Aleksandra Szandecka

II m.          Barbara Kozieradzka

III m.         Hubert Kolenda

 

2.06.2010 r.     KONKURS ZNAJOMOŚCI UTWORÓW JANA BRZECHWY

                         W KATEGORII KL. I – III

I m.     Jakub Chwedoruk – kl. II (15 p.)   i Aleksandra Giez  - kl. III ( 15 p.)

II m.           Maja Koczkodaj   - kl. II  (14 p.)

                  Julia Młodzianowska (14 p.)  i   Filip Łagodziuk  z kl. III (14 p.)

III m.         Wiktoria Chmielewska – kl. I (13 p.)

                   Julia Parafiniuk (13 p.)     i    Maria Szewczyk – kl. II (13 p.)

                   Michał Iżewski (13 p.)   i    Dawid Hawryluk    - kl. III (13 p.)


W KATEGORII KL. IV-VI


I m.      Aleksandra Dobrolińska –  kl. IV (14 p.)

             Karolina Iżewska – kl. VI (14 p.)

II m.     Aleksandra Orluk kl. VI ( 13 p.)
III m.   Gabriela Maziejuk i Klaudia Filipiuk kl. VI (12 p.)


KULIG KLASY VI
Piękna śnieżna i mroźna zima sprzyja organizowaniu kuligów, dlatego też w sobotnie popołudnie 06.02.2010 r. klasa VI wraz z wychowawczynią panią Dorotą Pawluczuk i panią Marią Łukawiec wybrała się na kulig zorganizowany przez pana Krzysztofa Rabajczyka. Trasa kuligu przebiegała od Cicibora Dużego przez ośnieżone pola, aż do miejscowości Kozula. Po wyczerpującej, prawie godzinnej jeździe, wszyscy uczestnicy zimowej zabawy zrobili przerwę na ciepłą herbatę oraz na pieczenie kiełbasek przy ognisku. Po krótkiej przerwie uczniowie ponownie wsiedli na sanie i saneczki. Radości i śmiechu nie było końca. Dopiero po trzygodzinnej zabawie na śniegu w dobrych humorach, a co niektórzy dość mokrzy wrócili z powrotem do Cicibora Dużego.






GÓRA GROSZA

    Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyło w akcji pod hasłem "Góra grosza", której organizatorem jest PCK pod opieką pani Agnieszki Hałabudy. Akcja ta polegała na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2, 5 groszy, ale i nie tylko a trwała nieprzerwanie do końca stycznia. Do akcji włączyły się dzieci i rodzice wszystkich grup wiekowych. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostały przekazane na konto Domu Dziecka w Komarnie.

SPOTKANIE Z KOLĘDĄ

    Niedziela dnia 31.01.2010 r. była wyjątkowym dniem dla społeczności Cicibora Dużego i okolic. Po raz kolejny Szkoła Podstawowa udowodniła, że jest otwarta na współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białej Podlaskiej. Wspólnie z członkami zespołu „Zorza” oraz Publicznym Gimnazjum z Cicibora Dużego, u schyłku okresu kolędowania zostało zorganizowane „Spotkanie z kolędą”. W przepięknie udekorowanej sali, udostępnionej dzięki uprzejmości p. dyrektora Stanisława Szewczyka, zgromadzili się mieszkańcy okolicznych miejscowości. Bardzo liczną, ponad 200 liczbę widzów, stanowili goście z Cicibora Dużego, Cicibora Małego, Roskoszy, Hruda, Terebeli, Rakowisk, Witulina oraz Białej Podlaskiej. Honorowymi gośćmi byli: dyr. GOK Biała Podlaska Bożena Pawlina –Maksymiuk, dyr. Publicznego Gimnazjum Stanisław Szewczyk, wicedyrektor PG Justyna Szydłowska, dyr. SP Sławomir Adach, przedstawicieli Parafii Błogosławionego Honorata ks. Paweł Zazuniak, grono pedagogiczne, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie SP oraz PG w Ciciborze Dużym.

    Spotkanie połączone było z dniem Babci i Dziadka. W programie imprezy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć:

  • Jasełka” w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum przygotowane przez p. Krystynę Krawczyk oraz p. Krzysztofa Olesiejuka,

  • Jasełka” w wykonaniu uczniów SP pod kierunkiem p. Wiesławy Gadomskiej oraz popis instrumentalny uczniów klasy II, grających na flecie prostym przygotowanych przez p. Beatę Wereszko,

  • Koncert zespołu wokalnego PG prowadzonego przez p. Krzysztofa Olesiejuka,

  • Występ solistki SP, Pauli Peszuk, uczennicy klasy IV,

  • Program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka w wykonaniu najmłodszych uczniów SP, przygotowany pod kierunkiem p. Ewy Michalczuk,

  • Koncert solistki PG, Patrycji Paluch przygotowanej przez p. Krzysztofa Olesiejuka,

  • Koncert zespołu „Zorza” z Cicibora Dużego Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej.

Całą imprezę prowadziła p. Beata Wereszko.
    Wszyscy zebrani mogli skorzystać z niespodzianki przygotowanej przez zespół „Zorza” w formie ogólnodostępnego bufetu. Natomiast uczniowie SP wspólnie z p. Ewą Michalczuk wręczyli wszystkim Babciom i Dziadkom słodkie kwiatki.

ROK 2010 – ROKIEM CHOPINA

Chopin

    Rok 2010, decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, ogłoszony został Rokiem Chopina w związku z przypadającą, 1 marca 2010 r. 200. rocznicą urodzin artysty. Fryderyk Chopin to nasz najwartościowszy muzyczny skarb narodowy, a rozpoczynający się jubileusz 200. rocznicy jego urodzin jest znakomitą okazją, żeby o ten skarb dbać i o nim pamiętać.
    Z tej okazji dnia 12.02.2010 r. o godz. 11.15 odbyła się uroczysta akademia poświęcona sławnemu Polakowi, a zarazem jednemu z największych muzycznych geniuszy wszystkich czasów.
    Montaż słowno – muzyczny został zaprezentowany przez uczniów klas III, IV i VI pod kierunkiem pani Wiesławy Gadomskiej i pani Doroty Pawluczuk. Uczniowie zaprezentowali informacje o życiu i twórczości wspaniałego Polaka, jak również odtworzone zostały fragmenty wspaniałej muzyki Chopina. Po wysłuchaniu inscenizacji uczennice Samorządu Uczniowskiego przeprowadziły quiz dotyczący życia i twórczości kompozytora. Każda dobra odpowiedź była nagradzana słodkim upominkiem.
    Na zakończenie akademii głos zabrał pan dyrektor Sławomir Adach, który podziękował wykonawcom oraz wręczył nagrody w organizowanym przez panią Wiesławę Gadomską konkursie plastycznym na wykonanie „Symbolu muzycznego”.
    I miejsce zajęła Natalia Naumiuk z klasy IV, która wykonała miniaturowy fortepian, II miejsce – Aleksandra Orluk z klasy VI za wykonanie klucza wiolinowego oraz III miejsce – Kamila Lewicka z klasy IV również za wykonanie klucza wiolinowego.

Gratulujemy zwycięzcom!

PODSUMOWANIE KONKURSU BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA SIĘ NA DRODZE

    W grudniu w naszej szkole odbyło się podsumowanie przeprowadzonego konkursu o tematyce bezpiecznego zachowania się na drodze. Nasi uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji przygotowanej przez panią Sylwię Popławską odpowiedzialną za BRD w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz przedstawiciela sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej
Równie zadowoleni z dzieci i wyników konkursu byli sami nauczyciele. Przy okazji aż pięcioro z nich otrzymało specjalne kamizelki odblaskowe i nagrody w postaci dodatkowych materiałów poświęconych tematyce BRD a przygotowanych przez WORD. Najlepiej oceniona została praca
Moniki Kosieradzkiej z klasy II, oddająca najdokładniej sens bezpiecznego zachowania się dzieci w drodze do szkoły. Znajduje się na niej między innymi dziecko na rowerze w towarzystwie osoby dorosłej, także na takim samym pojeździe. Oboje poruszają się po ścieżce rowerowej. - Chciałabym aby taka ścieżka rowerowa była w mojej miejscowości - przyznaje Monika. A pani Beata Wereszko potwierdza, że mimo iż dziewczynka ma tylko 8 lat to jej sposób postrzegania własnej miejscowości, w której mieszka jest szczególny.
Nasza szkoła znajduje się obok największego w gminie Biała Podlaska gimnazjum. W sumie uczy się tu ok. 400 dzieci. Szkoły te leżą dość nieszczęśliwie przy jednej z najruchliwszych dróg w powiecie. Droga wojewódzka 811 jest bardzo często wykorzystywana przez samochody ciężarowe i jadące z dużą szybkością samochody osobowe. Na domiar złego tuż przy przejściu przez tą drogę do szkół znajduje się zakręt. Szkoła ta jest też jedyną placówką w gminie Biała Podlaska a także w promieniu 50 kilometrów, przy której funkcjonuje etat osoby pomagającej dzieciom przejść przez jezdnię. Chodzi o osoby nazywane potocznie „Agatkami”, których obowiązkiem jest czuwanie nad bezpiecznym przejściem przez pasy, w tych najbardziej niebezpiecznych miejscach - w drodze do i ze szkoły. Osobę tą opłaca Urząd Gminy Biała Podlaska a pieniądze rok w rok znajduje na to Rada Gminy wraz z wójtem
Wiesławem Panasiukiem.

Bezpieczeństwo na drodze

JASEŁKA I WIGILIA

Jasełka  

  21 grudnia 2009 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe całej społeczności szkolnej, rodziców i nauczycieli. Wśród przybyłych gości znaleźli się członkowie Rady Rodziców z przewodniczącą panią Anną Mielnicką. Przygotowane przez uczniów przedstawienie jasełkowe pod kierunkiem pani Wiesławy Gadomskiej przybliżyło tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Obok tradycyjnych postaci na scenie pojawili się aniołowie oraz uczennice przebrane w sposób bardzo realistyczny za diabłów, jak i wiele innych ciekawych sylwetek. Rozśpiewana grupa muzyczna wykonała kilka kolęd i pastorałek. Jasełka wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Wielka radość płynąca z serc naszych artystów pozwoliła obecnym raz jeszcze przeżyć ten wspaniały dzień w historii naszych dziejów. Na zakończenie uczniowie klasy II po kierunkiem pani Beaty Wereszko zaprezentowały koncert kolęd na fletach. Po części artystycznej pan dyrektor Sławomir Adach złożył życzenia uczniom, rodzicom, gościom i nauczycielom dzieląc się ze wszystkimi opłatkiem.
    Po podzieleniu się opłatkiem wszyscy uczestnicy spotkania wigilijnego rozeszli się do domów.
    Po podzieleniu się opłatkiem wszyscy uczestnicy spotkania wigilijnego śpiewali kolędy i pastorałki, miedzy innymi: „Do szopy, hej pasterze”, „Dzisiaj w Betlejem”.
    Następnie wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na klasową Wigilię.
    Uczniowie poszczególnych klas wspólnie z wychowawcą przygotowali stoły wigilijne i rozmawiali na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii w\g Św. Łukasza "Narodzenie Jezusa" dzielili się opłatkiem i składali życzenia. Następnie spożywano przygotowane pokarmy wigilijne. Uwieńczeniem tej jakże ważnej dla każdego chrześcijanina kolacji było wspólne kolędowanie.

Jasełka

Jaselka

jasełka

Wigilia

Wigilia
 

PROJEKT

PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ

DO WIEDZY”

Każde dziecko ma prawo być zdolne i mądre!

Dziecko przychodzi do szkoły z ogromnym bagażem umiejętności, doświadczeń i osobistym stylem uczenia się - swoją bogatą historią życia.

W szkole, w pierwszych latach nauki, u dziecka kształtują się fundamenty wielu istotnych przekonań na temat własnych możliwości (poczucie własnej wartości, obraz samego siebie), także odnośnie uczenia się, co w istotny sposób wpływa na jego przyszłe funkcjonowanie, nawet na całe życie.

Jakość pierwszych edukacyjnych doświadczeń ma kapitalne znaczenie dla dalszej kariery szkolnej i życiowej dziecka!

Jest to główna idea Projektu „Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia Drogą do Wiedzy” realizowanego w klasie II przez panią Beatę Wereszko.

Bazą teoretyczną jest Teoria Wielorakich Inteligencji autorstwa Howarda Gardnera, która została uznana za jedno z największych osiągnięć nauk społecznych końca XX wieku! Edukacja oparta na założeniach WI to edukacja skonfigurowana do autentycznych potrzeb i możliwości uczniów - edukacja na miarę XXI wieku.

Zgodnie z ideą WI praca z dziećmi w szkole powinna polegać na tworzeniu bogatego (w sensie wielorakiej stymulacji) środowiska edukacyjnego, tj. takich warunków, które umożliwiają dzieciom manifestację WSZYSTKICH RODZAJÓW INTELIGENCJI; nie zaś – tylko inteligencji faworyzowanych w tradycyjnym systemie edukacji (tzw. inteligencji szkolnej). A zatem tworzy się warunki do ujawniania inteligencji:

1. Językowo-lingwistycznej

2. matematyczno – logicznej

3. wizualno-przestrzennej

4. muzycznej

5. kinestetycznej (ruchowej)

6. interpersonalnej (społecznej)

7. intrapersonalnej (refleksyjnej)

Praca z dziećmi klasy II była prowadzona podczas zajęć obowiązkowych oraz na zajęciach dodatkowych.

Celem Projektu było wdrożenie takiego modelu edukacji małych dzieci, który daje mocne fundamenty dla dalszej kariery szkolnej i życiowej dziecka.


Dnia 17 XII 2009 r. po zakończeniu pierwszego etapu projektu odbył się pokaz efektów zaprezentowany uczniom naszej szkoły oraz rodzicom dzieci klasy II.



NA ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY”


Tak wiele potrafię…”-17.12.2009 r. godzina 13.00

  1. Powitanie gości.

  2. Przedstawienie efektów zrealizowanego projektu.

  3. Scena I teatr żywego aktora „Jak zwierzęta przygotowały się do zimy”- uczestniczą wszystkie dzieci

  4. Scena II piosenka „Teatr” – śpiewają wszystkie dzieci

  5. Zmiana dekoracji i strojów (w czasie oczekiwania goście słuchają muzyki relaksacyjnej i oglądają wystawę prac plastycznych).

  6. Scena III improwizacja ruchowa do utworu Claude Debussy „Taniec piskląt”- wszystkie dzieci wraz z nauczycielką.

  7. Scena IV teatr kukiełkowy Tadeusz Śliwiak „Łyżka i widelec” – występują: P. Korniluk, J. Daniluk, D. Kałan

  8. Scena V teatr kukiełkowy do wiersza Barbary Lewandowskiej „Kłopoty łyżki” – występują: K. Kozakiewicz, J. Maksymiuk,

M. Koczkodaj, M. Kozieradzka

9. Zmiana strojów

10. Scena VI Wprowadzenie w nastrój świąteczny: wykonanie na flecie kolęd „Lulajże Jezuniu” i „Gdy śliczna panna”- wszystkie dzieci

11. Scena VII złożenie podziękowań za projekt oraz obietnicy dalszego poznawania świata.

Dzisiaj nasz projekt z żalem oddamy, ale na długo zapamiętamy.

Kochamy teatr, grę, śpiew, tańczenie, co chyba widać na zakończenie.

I przy okazji obiecać chcemy, że nadal świat poznawać będziemy!!!

12. Symboliczne przekazanie projektu kl.I - wszystkie dzieci

13. Piosenka „Żagle – szanteczka dla dzieci”

14.Wręczenie dzieciom pamiątkowych palcynek (maskotek) przez p. dyrektora S. Adacha.

WSPÓŁPRACA Z GOK BIAŁA PODLASKA – AKCJA CHARYTATYWNA

POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

        Po raz drugi dnia 06.12.2009 r. gmina Biała Podlaska wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” organizowanej przez Radio Lublin. Do udziału w tej szczytnej akcji włączyli się wolontariusze z naszej szkoły. Za pośrednictwem p. Beaty Wereszko (występującej z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej) i p. Wiesławy Gadomskiej „przyjaciółmi akcji” stali się również Jolanta Marczuk kl. IV, Kamila Lewicka kl. IV, Alicja Rafalska kl. V oraz Przemysław Doroszu kl. V. Szóstka wolontariuszy w ciągu kilku godzin w dwóch punktach (sklep spożywczo-przemysłowy p. Andrzeja Kłonicy oraz świetlica w Ciciborze Dużym) zebrali prawie 100 kg darów.
    Tego samego dnia obie nauczycielki przekazały zebrane dary na imprezie w Klubie Kultury w Sitniku, gdzie przy okazji wspólnej akcji odbyły się prezentacje wokalne, podczas II Konkursu Piosenki Dziecięcej ,,O srebrny klucz wiolinowy”, gdzie w jury zasiadła p. Wiesława Gadomska.
    Biletem wstępu na konkurs było przyniesienie daru dla dzieci. Do konkursu przystąpiło prawie 30 wykonawców z miejscowości Sitnik i Styrzyniec. Wszystkie dzieci z wdziękiem prezentowały się na scenie i z przejęciem wykonywały przygotowane piosenki.
    Wolontariusze naszej gminy, w tym roku zebrali ponad 1 tonę darów w tym: słodycze, zabawki, żywność długoterminowa, obuwie, odzież, książki, artykuły szkolne. Zebrane dary, w postaci świątecznych paczek, trafiły do dzieci z rodzin potrzebujących za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Uczniowie z naszej szkoły zostali również obdarowani. Specjalni posłańcy (Sławomir Adach, jako Mikołaj oraz Wiesława Gadomska oraz Beata i Mariusz Wereszko jako pomocnicy) obdarowali 22 grudnia 8 rodzin z Roskoszy oraz 2 rodziny z Hruda. Prezenty były naprawdę bardzo pokaźne.

BIBLIOEXSPRESS

    Dnia 03.12.2010 r. najmłodsi czytelnicy naszej szkolnej biblioteki uczestniczyli w spotkaniu rozpędzonego „Biblioexspresu” z przystankiem w kinie „Merkury” oraz wizytę w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filii nr 2. Wyjazd ten zorganizowały pani Beata Wereszko i pani Weronika Małecka.
    Do wspólnego czytania zaproszeni zostali uczniowie bialskich i gminnych szkół podstawowych. Było to ostatnie w 2009 roku tak huczne i wyjątkowe spotkanie z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej.
    Jak na przystanek wychwalający język i nietuzinkową twórczość literacką przystało, na początku zabrzmiały „Reguły dla Gaduły” - wiersz autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Przeczytała go przezabawnie wystrojona, żółtowłosa Czesława Pietruk, bibliotekarz z Oddziału dla Dzieci. Potem cała sala kilkakrotnie szalała klaszcząc, tupiąc i rapując przy słowach „Śpiewam tańczę i rapuję, czytam książki, więc się czuję....”. Tej przygotowanej specjalnie na przystanek entuzjastek piosenki uczył pan Ireneusz Parafiniuk, a wspierały go trzy wokalistki z „Chwilki". Jednak największa radość i moc płynęła z ponad dwustu dziecięcych przepon, zgromadzonych na widowni.
    Nie zabrakło też możliwości, by uczestnicy zaprezentowali swe aktorskie, recytatorskie i śpiewacze zdolności. Na scenie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 z kl. II a, które gromko zaśpiewały piosenkę „Książeczki - bajeczki”, natomiast dzieci z kl. II ze Sławacinka Starego wykonały piosenkę o bibliotece. Berek Literek autorstwa Agnieszki Frączek został wyrecytowany przez uczniów z kl. II a ze Szkoły Podstawowej nr 6, a ich rówieśnicy z tej samej szkoły, z kl. II c uczniów, gimnastykowali swoje języczki, prezentując zagadkę Małgorzaty Strzałkowskiej. Fikołki, koziołki i prawdziwe sztuczki akrobatyczne do utworu „Książki i książeczki” wykonał Zespół Tańca Współczesnego – Kontra II z osiedlowego Klubu Kultury „Eureka".
    Duże emocje wzbudziła zgaduj – zgadula. Wiem wszystko o książkach. Do zabawy zostały zaproszone tylko chętne dzieci z każdej grupy obecnej na widowni. Udzielały one odpowiedzi na zagadki dotyczące biblioteki i języka polskiego. Nagrodami za prawidłowe odpowiedzi były książki Grzegorza Kasdepke pt.: „Co to znaczy...101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” , oraz „Powrót Bartusia, czyli co to znaczy... po raz drugi” , tym cenniejsze, iż opatrzone autografem samego autora. W tej konkurencji wzięły udział Maja Koczkodaj z klasy II oraz Aleksandra Giez z klasy III.
Wielką atrakcją było także „losowanie pasażerów na gapę", którzy oprócz darmowej przejażdżki VIP-owskim wagonem biblioexpressu (czyli uśmiechu losu i znalezienia się na scenie:), otrzymali także książki z autografem Grzegorza Kasdepke. Wystarczyło wypełnić wcześniej otrzymany kupon z zagadkami, przyjść na naszą imprezę i wrzucić ten karnet do urny przeznaczonej do losowania specjalnych biletów na biblioteczny express. Tych kilkunastu szczęściarzy wylosowała pani Teresa Stasiuk - Karaś, z-ca dyrektora ds. merytorycznych Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tym razem poszczęściło się Joannie Maksymiuk z klasy II.
    Udany duet prowadzących stworzyli: Mariusz Maksymiuk z Radia Biper oraz Emilia Tranda-Andrusiuk z Oddziału dla Dzieci.
    Po spotkaniu w kinie uczniowie udali się wraz z kierownikiem panią Krystyną Kuleszą w gościnne progi Miejskiej biblioteki Publicznej Filii nr 2.

Dzień Papieża

Jana Pawła II

    W naszej szkole 19 października 2009 r. odbyła się uroczysta akademia poświęcona Janowi Pawłowi II. Uczniowie klas III – VI ( z klasy VI – Weronika Dmitruk i Karolina Iżewska) pod kierunkiem pani Wiesławy Gadomskiej przygotowali ciekawy repertuar, przybliżający słuchaczom postać Jan Pawła II. Przedstawili ciekawostki zarówno z życia prywatnego papieża jak i pełnionej funkcji duszpasterskiej. Odśpiewali ulubione pieśni naszego rodaka, między innymi "Barkę". W rolę Jana Pawła II wcielił się Andrzej Kosieradzki, uczeń klasy IV, który bezbłędnie zagrał tę postać.
    Widzowie z wielkim zainteresowanie śledzili prezentowaną część artystyczną i na pewno wiele z tych informacji na długo zostanie im w pamięci.

Sprzątanie świata 2009


    Tegoroczna akcja Sprzątanie świata odbyła się 18 – 20 IX 2009 r. pod hasłem; „Pomagajmy Ziemi – codziennie!”

Nasza szkoła podobnie jak w ubiegłych latach, również i w tym roku przyłączyła się do tej akcji.

    Dnia 17 września został zorganizowany apel, podczas którego uczennice klasy VI – Weronika Dmitruk, Ewa Mirończuk i Aleksandra Orluk, pod kierunkiem pani Ewy Gali przybliżyły tematykę ochrony środowiska. Uświadomiły, że każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu otoczenia, w którym żyjemy. Powinniśmy kupować napoje w szklanych butelkach, na zakupy chodzić z własną torbą, segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię oraz wybierać transport publiczny. Jeśli będziemy tak postępować, nie tylko przyczynimy się do ochrony środowiska, ale zaoszczędzimy też pieniądze.

    Następnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Sławomir Adach, który zachęcał do czynnego udziału w tej akcji.

    W kolejnym dniu 18 września uczniowie naszej szkoły brali udział w sprzątaniu okolicy. Klasy młodsze I – III wraz z wychowawcami sprzątały boisko i otoczenie szkoły. Starsze klasy IV – VI z opiekunami udały się na teren zespołu dworsko – parkowego w Roskoszy i tam sprzątały park i boisko.

Każdy z nas powinien dbać o ochronę środowiska nie tylko w ciągu tych czterech dni, ale przez cały rok.

Uroczyste rozpoczęcie

roku szkolnego 2009/2010


    Nowy rok szkolny 2009/2010 rozpoczął się w naszej szkole Mszą św. o godz. 9.00 w pobliskiej kaplicy w Ciciborze Dużym.

    Uczestniczyli w niej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Podczas tej uroczystości kościelnej ks. Janusz Onufryjuk udzielił wszystkim błogosławieństwa na nadchodzący nowy rok szkolny.

    Część oficjalna uroczystego rozpoczęcia nowego roku szkolnego miała miejsce na placu przed szkołą. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, głos zabrał dyrektor pan Sławomir Adach. Przywitał licznie przybyłych rodziców, jak również uczniów i nauczycieli.

    1 wrzesień to ważny dzień szczególnie dla pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy zasiadają w ławkach szkolnych, a tym samym rozpoczynają nowy etap swojego życia. Nie tylko wszyscy uczniowie i nauczyciele są starsi, mądrzejsi, ale także mają nowe postanowienia na ten kolejny rok szkolny. Życząc wszystkim spełnienia marzeń, sukcesów, dobrych ocen, a nauczycielom dużo cierpliwości i wytrwałości Pan Dyrektor zakończył część oficjalną.

    Następnie wymienił nazwiska nauczycieli uczących w naszej szkole i zaprosił na spotykanie z wychowawcami poszczególnych klas.

Uroczyste zakończenie

roku szkolnego
2008/2009

19 czerwca 2009 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2008/2009.

Akademię otworzyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Aleksandra Wereszko serdecznie witając grono pedagogiczne, uczniów oraz rodziców. Klasa VI przedstawiła krótką część artystyczną, która była swego rodzaju podsumowaniem ich sześcioletniego pobytu w tej szkole. Następnie głos zabrała Aleksandra Orluk, która w imieniu uczniów klasy V pożegnała tegorocznych absolwentów i wręczyła każdemu upominki.

    Po odśpiewaniu hymnu państwowego i uroczystym przekazaniu sztandaru szkolnego uczniom klasy V odbyło się ślubowanie absolwentów klasy VI.

"Ślubujemy, zdobytą wiedzę, umiejętności i sprawności jak najlepiej wykorzystać w dalszym życiu, zawsze pracować sumiennie i uczciwie, czynnie współuczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym kraju, w dalszym życiu godnie reprezentować miano wychowanka Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym".

Gromkimi brawami nagrodzono wyróżnionych uczniów, którym pan dyrektor wręczył nagrody książkowe, a ich rodzicom listy gratulacyjne:

  • Sylwia Mielnicka – 5,4 – Mirosław i Anna Mielniccy,
  • Anna Szandecka – 5,4 – Mirosław i Bożena Szandeccy,
  • Paweł Dmitruk – 5,3 – Andrzej i Agnieszka Dmitruk,
  • Aleksandra Włoszek – 5,2 – Jacek i Marta Lewiccy,
  • Daniel Laszuk – 5,1 – Robert i Anna Laszuk,
  • Aleksandra Wereszko – 5,1 – Mariusz i Beata Wereszko,
  • Grzegorz Chodziński – 5,0 – Zofia Chodzińska,
  • Aneta Kamińska – 5,0 – Stanisław i Monika Kamińscy,
  • Sylwia Naumiuk – 4,9 – Mirosław i Anna Naumiuk.

Wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymali również uczniowie poszczególnych klas.

Akademię zakończył pan dyrektor Sławomir Adach życząc wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji.

TURNIEJ SZKÓŁ



Tegoroczny Turniej Szkół gminy Biała Podlaska odbył się 15 czerwca 2009 r. w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Grabanowie.

    Organizatorzy z Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Białej Podlaskiej przygotowali sześć konkurencji. Zmagania rozpoczęły się od prezentacji fotograficznej miejscowości wraz z komentarzem. Komisja najwyżej oceniła Szkołę Podstawową ze Swór. Z kolei w konkursie piosenki ludowej maksymalną liczbę punktów uzyskała Szkoła Podstawowa w Dokudowie. Następne konkurencje, które miały miejsce podczas tego turnieju to: przygotowanie makaronu, szycie lalek ze skrawków materiałów, wbijanie gwoździ i rzuty wałkiem do obręczy ( to zadanie dla dziewcząt) oraz rzuty podkowami do beczki i obieranie ziemniaków na czas (dla chłopców).

    Ponieważ aż trzy szkoły zgromadziły równą liczbę punktów, o zwycięstwie zdecydowała dogrywka. Wystąpili w niej dyrektorzy, rzucający podkowami do beczki z zawiązanymi oczami. Na pierwszym miejscu uplasowało się Publiczne Gimnazjum w Sworach, drugim Szkoła Podstawowa w Ortelu Książęcym II, trzecim – Szkoła Podstawowa w Sławacinku Starym. Nasza szkoła zajęła siódme miejsce.

Na koniec wójt wręczył zwycięzcom nagrody pieniężne.

Wycieczka do Siedlec

    Dnia 10 czerwca 2009 r. uczniowie kasy 0 – III wyjeżdżali na jednodniową wycieczkę do Siedlec. Organizatorem a zarazem kierownikiem wycieczki była p. Ewa Michalczuk. Opiekę wychowawczą nad grupą uczniów pełniły: p. Ewa Szewczyk, p. Izabela Filipiuk i p. Beata Wereszko.

    Dzieci spędził dwie godziny w sali zabaw "Psotek", gdzie zabawie i radości nie było końca. Kolejną niespodzianką był posiłek i zabawy na zjeżdżalni w McDonald’s.

Wycieczka zakończyła się zgodnie z planem o godz. 15.00 powrotem do szkoły.


VIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ

CZYTANIA DZIECIOM

    Tydzień czytania dzieciom przebiegał w naszej szkole pod hasłem: „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, CZYTAMY I MY – BAŚNIE, BAJKI, BAJECZKI” i trwał od 2 do 9 czerwca 2009 r. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie tej uroczystości były: pani Dorota Pawluczuk i pani Grażyna Owerko.

    Uroczysta inauguracja rozpoczęła się 2.06.2009 r. o godz. 11.15, a gościem szczególnym tego dnia była babcia naszej uczennicy pani Grażyna Derkacz, która mówiła uczniom o przeszłości, dawnej szkole i opowiadała bajki ze swojej młodości. Podczas tej uroczystości gościliśmy również dyrektora szkoły pana Sławomira Adacha, przewodniczącą Rady Rodziców panią Annę Mielnicką oraz rodziców. Głównym celem tej akcji jest propagowanie głośnego czytania. W tym celu zostały rozdane specjalne ulotki, które wręczono osobom dorosłym i dzieciom. Akcja została również rozreklamowana na holu, przy wejściu do szkoły oraz na gazetkach szkolnych. Na korytarzu szkolnym została przygotowana wystawa ilustracji baśni i bajek, wskazówek dotyczących zalet głośnego czytania, jak również cytatów znanych pisarzy o książkach oraz wystawa różnych gatunków książek.

    Część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy V miała za zadanie uświadomić  konieczność głośnego czytania. Każdy uczeń otrzymał zakładkę oraz ulotkę dla opiekunów.

    W tym czasie zwiększona została częstotliwość głośnego czytania dzieciom (czytane  były baśnie, bajki i legendy). Dzieci chętnie wykonywały ilustracje do usłyszanych utworów – ich prace ozdobiły korytarze szkoły.

    Organizowane były konkursy uważnego słuchania oraz zgaduj zgadule dotyczące treści i bohaterów znanych utworów baśniowych dla dzieci. Została również ogłoszona akcja „Podzielmy się książkami, z których wyrośliśmy”. Uczniowie chętnie włączyli się do zorganizowanej akcji, a zebrane książki przekazane zostały do biblioteki szkolnej.
    Dnia 9 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie obchodów VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w naszej szkole. W tym dniu gościliśmy panią Mariannę Kołodziuk – emerytowaną nauczycielkę oraz autorkę licznych wierszy adresowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Pani Marianna Kołodziuk opowiedziała uczniom o tajnikach pisarstwa, ale przede wszystkim zapoznała uczniów ze swoją twórczością. Bohaterami jej wierszy są przede wszystkim zwierzęta, które mają być wzorcem zachowań dla młodego człowieka.

    Po wystąpieniu gościa honorowego, nastąpiło podsumowanie przeprowadzonych konkursów i rozdanie dyplomów i nagród.

Konkurs uważnego słuchania w kategorii klas IV – VI:

I miejsce – Paweł Dmitruk

II miejsce – Karolina Iżewska

III miejsce – Martyna Kasprzuk

Konkurs znajomości baśni H. Ch. Andersena w kategorii klas IV – VI:

I miejsce – Karolina Iżewska

II miejsce – Dominika Kałan

III miejsce – Grzegorz Chodziński

Konkurs zabawy z baśnią w kategorii klas IV – VI:

I miejsce – Klaudia Filipiuk

II miejsce – Sandra Zdunek

III miejsce – Aleksandra Orluk

Konkurs znajomości baśni H. Ch. Andersena w kategorii klas I – III:

z kl. I – Maria Szewczyk

z kl. III – Alicja Słupska

z kl. III – Aleksandra Dobrolińska

Konkurs plastyczny wykonania ilustracji do baśni „O złotym ptaku” klas I – III:

I miejsce – Maria Szewczyk

II miejsce – Dawid Hawryluk

III miejsce – Aleksandra Dobrolińska


    Na zakończenie pani Dorota Pawluczuk podziękowała panu dyrektorowi, wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i wzięcie udziału w organizowanej akcji. Przypomniała również, że Tydzień Czytania powinien trwać przez cały rok, ponieważ czytanie odgrywa bardzo ważna rolę w życiu każdego człowieka.

Wycieczka

do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki

    W dniach 26 – 29 maja 2009 r. odbyła się szkolna wycieczka do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki. Dzięki porozumieniu Szkoły Podstawowej nr 4 w Białej Podlaskiej i naszej szkoły doszło do zorganizowania wspólnego wyjazdu. Z naszej szkoły brała udział w wycieczce trzynastoosobowa grupa uczniów z klas III – VI pod opieką pani Doroty Pawluczuk.

    Dzień wyjazdu zapowiadał bardzo ładną pogodę, a wczesnym rankiem słońce wychylało się zza horyzontu. Organizatorzy wycieczki celowo wybrali maj, aby skorzystać z pięknej pogody. Wszystko zaczęło się punktualnie, zgodnie z planem. O godzinie 6.00 odbyła się zbiórka przed szkołą, a następnie o 6.15 wyjazd. Wycieczkowicze odwiedzili wiele bardzo ciekawych miejsc. Pierwszym punktem wycieczki był Kraków.

    Pani przewodnik bardzo zajmująco opowiadała o epoce Odrodzenia i historii Wawelu. Grupa wspólnie zwiedziła m. in. Stare Miasto, Kościół Mariacki, Sukiennice, Smoczą Jamę. Wszystko odbyło się bardzo sprawnie i uczestnicy wycieczki dowiedzieli się wiele na temat historii Krakowa.


    Około godziny 16.30 wycieczka dotarła na miejsce noclegowe.
Miejsce noclegu bardzo się wszystkim spodobało, każdy miał do dyspozycji pokoje z telewizorem, kuchnię z lodówką i łazienkę. Po rozpakowaniu bagaży wszyscy zostali zapoznani z regulaminem pobytu, a po zakwaterowaniu wszyscy udali się na obiadokolację.

   
    Drugiego dnia, odbyła się wyprawa na Gubałówkę. Wszyscy podziwiali wspaniałe widoki Zakopanego. Następnie każdy miał wolny czas, aby pospacerować, kupić pamiątki na reprezentacyjnej ulicy Zakopanego – Krupówkach.
Następnego dnia, zaraz po śniadaniu miała miejsce górska wyprawa do Jaskini Mroźnej. Górska wyprawa była niezwykłym przeżyciem, ponieważ trasa była dość stroma i wymagała od uczestników ogromnej ostrożności i kondycji. Zmęczenie było widoczne na twarzach uczniów i nauczycieli, jednakże cudowne widoki i świetna atmosfera wszystko wynagrodziły.

Po kilkugodzinnym spacerze wszyscy wrócili do pensjonatu, by móc odzyskać siły na kolejne wrażenia.

    Następnie wszyscy udali się do Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego, gdzie podziwiali zgromadzone okazy skał i minerałów, a także florystyczne i faunistyczne.

    Ostatniego dnia w drodze powrotnej do Białej Podlaskiej wycieczkowicze zwiedzili najstarszą kopalnię w Polsce – Kopalnię Soli w Wieliczce.

    Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana i można zaliczyć ją do udanych. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i nowo zdobytej wiedzy. Program szeroko rozbudowany spełnił oczekiwania zwiedzających.

80 – LECIE ISTNIENIA SZKOŁY

    Obchody 80 – lecia istnienia budynku szkoły w Ciciborze Dużym, a zarazem uroczystość nadania sztandaru szkole miała miejsce dnia 21 maja 2009 r. i była efektem kilkumiesięcznych starań młodzieży, rodziców i Rady Pedagogicznej. Rozpoczęła się mszą świętą o godz. 9.00 w kaplicy parafialnej w Ciciborze Dużym. Nabożeństwo sprawował proboszcz Janusz Onufryjuk. W tej podniosłej uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe sąsiednich szkół, zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy obsługi, rodzice, lokalna społeczność, jak również uczniowie. Podczas mszy św. odbyła się ceremonia poświęcenia sztandaru przyniesionego przez delegację Rady Rodziców.

    Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami wsi, udając się na teren szkoły. Po przybyciu na halę gimnastyczną Publicznego Gimnazjum w Ciciborze Dużym i wprowadzeniu pocztu sztandarowego nastąpiło powitanie wszystkich gości przez dyrektora szkoły pana Sławomira Adacha w tym byłych dyrektorów placówki:

  • Panią Genowefę Maksymiuk,

  • Pana Kazimierza Artyszuka,

  • Panią Barbarę Wyczółkowską-Łotocką,

  • Panią Ewę Mokowską.

    Pan dyrektor przedstawił historię szkoły, jej stan obecny, osiągnięcia uczniów i sukcesy nauczycieli, działania podjęte w związku z procedurą nadania sztandaru szkole. Następnie prowadząca uroczystość, pani Alina Wołosz poprosiła wszystkich o powstanie i wydała komendę do odśpiewania hymnu narodowego. Po odśpiewaniu hymnu nastąpiła prezentacja sztandaru:

Płat prawy:

Barwy: tło granatowe, księga biała ze złotymi brzegami i czerwoną częścią widocznej okładki, kałamarz – złoty, pióro – białe.

W górnej części płata umieszczono napis „SZKOŁA PODSTAWOWA”, a w dolnej ”IM. MARII KONOPNICKIEJ W CICIBORZE DUŻYM” wykonane drukowanymi literami, w złotym kolorze o wysokości 5,5cm.

Pod napisem widnieje rok „2009”.

Płat lewy:

Barwy: tło biało – czerwone, barwa pola tarczy herbu - czerwony, orzeł – srebrny, szpony, dziób i korona – złote.

W górnej części płata napis „RZECZPOSPOLITA”, w dolnej „POLSKA”

Na drzewcu sztandaru znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i napis „MARYJO MIEJ NAS W SWEJ OPIECE”

    Po tym akcie nastąpiło wbijanie symbolicznych gwoździ w drzewce sztandaru przez przedstawicieli władz państwowych, kościelnych i samorządowych oraz przez przedstawicieli organów szkoły:

  • Księdza kanonika Janusza Onufryjuka, Proboszcza Parafii Bł. Honorata w Białej Podlaskiej,

  • Pana Wiesława Panasiuka, Wójta Gminy Biała Podlaska,

  • Pana Andrzeja Mironiuka, Kierownika Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej,

  • Pana Sławomira Adacha, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym

  • Panią Weronikę Małecką, przedstawiciela Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym,

  • Panią Annę Mielnicką, Przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym,

  • Aleksandrę Wereszko, Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym.

    Następnie miało miejsce wbijanie symbolicznych gwoździ w drzewce sztandaru przez wyróżnionych, decyzją Rady Rodziców, sponsorów:

  • Panią Helenę Wasilewską, Prezesa Banku Spółdzielczego w Białej Podlaskiej,

  • Pana Janusza Daniluka, Prezesa Firmy Plastimex w Ciciborze Dużym,

  • Państwa Katarzynę i Bogdana Dziwińskich,

  • Państwa Danutę i Sławomira Marczuków,

  • Państwa Annę i Mirosława Mielnickich,

  • Państwa Bożenę i Mirosława Szandeckich,

  • Państwa Dorotę i Sławomira Paluchów,

  • Państwa Danutę i Stanisława Pasternaków,

  • Państwa Ewę i Stanisława Szewczyków.

    Nadszedł moment, na który cała społeczność szkolna czekała z niecierpliwością. Wójt Gminy Biała Podlaska pan Wiesław Panasiuk przekazał sztandar na ręce dyrektora szkoły pana Sławomira Adacha. W tej uroczystej chwili Pan Dyrektor ucałował sztandar i wręczył go uczniom. W imieniu uczniów sztandar przyjęli: chorąży – Paweł Dmitruk, uczeń klasy VI, asysta – Sylwia Mielnicka, uczennica klasy VI i Dominika Kałan uczennica klasy VI.

    Następnie przedstawiciele poszczególnych klas: klasa I – Maria Szewczyk, klasa II – Julia Młodzianowska, klasa III – Aleksandra Dobrolińska, klasa IV – Maciej Kwapień, klasa V – Karolina Iżewska i klasa VI – Anna Szadecka złożyli ślubowanie. Nastąpił moment złożenia przez uczniów uroczystego przyrzeczenia następującej treści:

My uczniowie Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym ślubujemy być wierni tradycji naszego kraju, naszej gminy i miejscowości, szanować język i kulturę ojczystą.

ŚLUBUJEMY!

Zachowaniem, pracą i nauką potwierdzimy, że jesteśmy pokoleniem patriotów.

ŚLUBUJEMY!

Będziemy strzec honoru i dobrego imienia szkoły. Dochowamy wierności sztandarowi szkoły. ŚLUBUJEMY!”

    Następnie głos zabrał Wójt Gminy Biała Podlaska pan Wiesław Panasiuk, który złożył wszystkim serdeczne życzenia i gratulacje w związku z nadaniem sztandaru szkole.

    Po części oficjalnej przyszedł moment na podziękowania, które pan dyrektor Sławomir Adach skierował do przybyłych gości, sponsorów i sympatyków, uczniów, ich rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników obsługi.

    Jednym z ostatnich punktów akademii było zaprezentowanie części artystycznej, którą wraz z uczniami przygotowały nauczycielki pani Weronika Małecka i pani Beata Wereszko. Młodzież przedstawiła montaż słowno muzyczny związany z patronem szkoły.

    Po części artystycznej odbyło się ogłoszenie wyników międzyszkolnych konkursów: plastycznego i recytatorskiego związanych z patronem szkoły. Wójt Gminy Biała Podlaska pan Wiesław Panasiuk wręczył nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

    Ostatnim punktem uroczystości było zaproszenie wszystkich gości na poczęstunek oraz obejrzenie przygotowanych ekspozycji i zwiedzenie gmachu szkoły.

WALENTYNKI-DZIEŃ ZAKOCHANYCH

Dzień Świętego Walentego w tym roku przypadł niestety na czas ferii zimowych, jednak nasi uczniowie nie zapomnieli o tym wyjątkowym święcie. Od 26 do 30 stycznia w naszej szkole wystawiana była tzw. skrzynka walentynkowa , aby każdy uczeń mógł ofiarować kilka pięknych słów bądź miłosny wierszyk swojej sympatii. SU ułatwił uczniom zadanie rozprowadzając walentynkowe karty.

Posłańcy Walentynkowej Poczty dostarczali miłosne lub koleżeńskie życzenia 19 lutego 2009 r. Całą akcją z okazji Dnia Zakochanych zajął się SU pod nadzorem p. Katarzyny Tarasiuk.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    W dniu 23 lutego 2009r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników.

    Uczniowie klasy II z pomocą wychowawcy, p. Weroniki Małeckiej, przygotowali swoim młodszym kolegom niezwykle barwną i czarodziejską inscenizację, podczas której przenieśli nas w przepiękny świat baśni. Po przedstawieniu odbył się konkurs, w którym nasi najmłodsi uczniowie musieli wykazać się znajomością wielu bajek bądź baśni. Odgadywali tytuły książek, których bohaterami byli m.in. Plastuś czy Kopciuszek. Następnie pani Mariola Jakubiak, bibliotekarka szkolna, pasowała pierwszoklasistów na CZYTELNIKÓW, co dawało możliwość korzystania z biblioteki naszej szkoły.

    Dzieci klasy I dostały drobne upominki, w formie zakładki książkowej z informacjami o naszej wypożyczalni, od p. Beaty Wereszko, po czym nastąpiło pamiątkowe zdjęcie dumnych Czytelników Klasy Pierwszej.

POKAZ JURIJA ZIENIEWICZA

    Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli 2 marca 2009 r. w pokazie wschodnich sztuk walki. Gwiazdą spotkania był znany sportowiec- karateka, Jurij Zieniewicz, mistrz Black Combat Karate Do.

Każdy zaprezentowany układ oraz walka została szczegółowo omówiona przez menadżera Zieniewicza, który nawiązywał do prowadzenia zdrowego trybu życia, wolnego zarazem od wszelkich używek. Na siłę fizyczną składa się wiele elementów, tj. sport, zdrowe odżywianie, ale też opanowanie, samodyscyplina, umiejętność dążenia do wytyczonego celu. Przykładem owej siły fizycznej i wewnętrznej równowagi był właśnie Jurij Zieniewicz, który odegrał niesamowite wrażenie na młodzieży.

Pokazy wschodniej sztuki walki wraz z pogadanką miały charakter nie tylko zdrowotno- profilaktyczny, ale też wychowawczy.

DZIEŃ KOBIET

    Jak co roku , uczniowie naszej szkoły pamiętali o wszystkich kobietach. Wszystkie uczennice , panie nauczycielki oraz panie z obsługi mogły czuć się wyjątkowo 9 marca . Damy naszej szkoły dostały piękną kartę z życzeniami oraz słodkie niespodzianki od męskiej części uczniów . Ponadto chłopcy w poszczególnych klasach przygotowywali indywidualne drobne upominki dziewczynom i zapewniali jednocześnie , iż będą pamiętali o wszystkich kobietach nie tylko w tym jednym dniu roku, ale codziennie!

WIZYTA W SP W GRABANOWIE

    Dnia 26 marca 2009r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do SP Grabanów, by uczestniczyć w spotkaniu z historykiem, dr Szczepanem Kalinowskim .SP w Grabanowie im. 30 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK zaprosiła dr Kalinowskiego z okazji 75 rocznicy nadania Honorowego Obywatelstwa Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu przez gminy powiatu bialskiego. Uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią, p. Grażyną Owerko wysłuchali prelekcji pt.: „Związki Józefa Piłsudskiego z Podlasiem” , podczas której dr Kalinowski przybliżył zebranym rolę, jaką odegrał marszałek Piłsudski w odradzającym się państwie polskim i jego związkach z bialską ziemią.

    Wykład dr Kalinowskiego zwieńczył konkurs wiedzy o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego. Ponadto uczniowie, nauczyciele oraz goście mogli obejrzeć wystawę historyczną nawiązującą do osoby marszałka.

W KRAINIE BAJTÓW

W piątek, 3 kwietnia 2009r, w naszej szkole gościli artyści z krakowskiej „Inspiracji”. Aktorzy zaprezentowali dzieciom spektakl pt.: „ W krainie bajtów”, podczas którego przenieśli uczniów do wirtualnego świata. Poprzez opowieść o dziecku, które niespodziewanie przenosi się do komputerowej rzeczywistości, uczniowie mogli uświadomić sobie negatywne aspekty z nieumiejętnego korzystania z telewizji, komputera czy Internetu. Złodziej Czasu, Sieciowy Potwór i inne postacie przypomniały wszystkim, że z nowinkami techniki, tj. komputer, należy obchodzić się rozsądnie, ostrożnie, gdyż istnieje zjawisko agresji w Internecie i uzależnień od komputera.

W krainie bajtów” to spektakl łączący przyjemne z pożytecznym, gdyż poprzez baśniowość i zabawę, dzieci uczyły się, jak racjonalnie korzystać z Internetu.

ŚWIĘTO ZIEMI

Dzień Ziemi obchodziliśmy 23 kwietnia bieżącego roku. Z tej okazji uczniowie klasy VI oraz I i IV przygotowali ekologiczną inscenizację. Dzieci przygotowywały panie – Ewa Gala oraz Beata Wereszko . Montaż słowno – muzyczny miał na celu przypomnienie uczniom, iż stan środowiska naturalnego zależy wyłącznie od nas samych i musimy dbać o nasze otoczenie i przyrodę nieustannie , każdego dnia. Występ zakończył się wspólnym odśpiewaniem ekologicznej piosenki pt.: ,,Planeta’’, a następnie sprzątnięciem boiska szkolnego pod hasłem WIOSENNE SPRZĄTANIE ŚWIATA.

UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

    Uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o 218 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To doniosłe święto obchodziliśmy 29 kwietnia 2009r. Uczniowie klasy III oraz IV pod kierunkiem p. Agnieszki Hałabudy przedstawili część artystyczną nawiązującą do dokonania ustawy majowej, ducha demokracji i rozwoju polskiej państwowości.

    Pierwsza w Europie konstytucja, uchwalona 3 Maja 1791, przypominać winna, iż jesteśmy Polakami i nie powinniśmy się tego wstydzić, toteż za naszymi uczniami możemy powtórzyć słowa „Wiwat Maj, Trzeci Maj’’